„Modernizacja gospodarstw rolnych” to najpopularniejsze działanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dedykowane dla producentów rolnych. O zainteresowaniu działaniem świadczy liczba wniosków złożonych w pierwszym naborze skierowanym do rolników ze wszystkich branż. O tym, które miejsce w kolejce po dotacje zajmuie konkretny wniosek z 30 wniosków tys. złożonych w ARiMR, decydują kryteria punktowe. Preferowane są inwestycje w budynki inwentarskie, inwestycje służące ochronie środowiska lub zapobiegające zmianom klimatu oraz inwestycje przyczyniające się do wzrostu liczby zwierząt w gospodarstwie.
Te kryteria punktowe w połączeniu z wymogiem wykazania wzrostu wartości dodanej w gospodarstwie o co najmniej 10% wskutek realizowanego przedsięwzięcia, zmniejsza szanse na uzyskanie dotacji na proste inwestycje związane z zakupem maszyn.
Potwierdzeniem, że aktualna „Modernizacja…” nie sprzyja inwestycjom w maszyny jest dodatkowo fakt, że kosztem niekwalifikowanym są koszty nabycia maszyn tego samego rodzaju lub przeznaczenia jak rzeczy nabyte w ramach PROW 2013-2020. W praktyce oznacza to, że jeśli rolnik uzyskał dotację na ciągnik rolniczy w poprzednim PROWie, teraz nie może ubiegać się o dotację na ciągnik.
Problem z dotacjami na maszyny będą mieli też rolnicy, którzy potrzebują dokonać szybkich zakupów. Aktualny PROW uniemożliwia rolnikom realizację inwestycji po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Zakupy maszyn mogą być dokonywane dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie. ARiMR, zgodnie z zapisami rozporządzenia, ma 11 miesięcy na ocenę wniosków, co w praktyce oznacza, że wnioski złożone w kwietniowym naborze, z dużym prawdopodobieństwem zmaterializują się dopiero na wiosnę przyszłego roku.
Wszystkich, którzy planują inwestycje w gospodarstwach rolnych, zachęcamy do kontaktu z Bankiem BGŻ BNP Paribas. Jako lider na rynku agro, posiadający szeroką ofertę produktów dla agrobiznesu, pomożemy wybrać formę finansowania adekwatną do planowanych przedsięwzięć. Dla realizujących projekty z dotacjami Bank polecamy elastyczny Kredyt Unia+, a tym, którym z różnych przyczyn nie uda się skorzystać ze wsparcia unijnego, Bank BGŻ BNP Paribas zaoferuje alternatywne rozwiązania w postaci jednej z najbardziej atrakcyjnych na rynku ofert kredytów preferencyjnych czy też komercyjnego finansowania.
Kinga Wąsik, ekspert w Biurze Programów Publicznych i Innowacji w Banku BGŻ BNP Paribas
Dowiedz się więcej na: www.bgzbnpparibas.pl
http://clk.tradedoubler.com/click?p=264416&a=2523769&g=23324576