Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,15 sierpnia
Imienieny:
Maria, Napoleon, Stefan
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Fundusz sołecki przyjęty jednogłośnie. "Panie Wójcie, dlaczego nie mamy nowego asfaltu przez wieś?"
obrazek
12 września odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców Osowa Leśnego z udziałem Wójta Gminy Lubichowo Pana Sławomira Bielińskiego. Zebranie, które jest formą demokracji bezpośredniej zwołał i przewodniczył mu sołtys wsi Pan Edward Błaszków. Nie przybyły na nie oszałamiające tłumy mieszkańców, co tłumaczono jako aprobatę dla działań Sołtysa i Rady Sołeckiej. Podczas zebrania padły dwie propozycje na co przeznaczyć pieniądze z Funduszu Sołeckiego: budowa siłowni zewnętrznej dla mieszkańców na terenie stadionu przy dawnej Szkole Podstawowej i ułożenie kostki brukowej przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Oba te wnioski podczas głosowania przyjęto jednomyślnie bez żadnego głosu sprzeciwu. Cała kwota przeznaczona na Fundusz Sołecki opiewa na kwotę około 25 tys. złotych. Kompletny wniosek uchwalony przez zebranie wiejskie jako organ uchwałodawczy sołectwa musi być złożony do 30 września wójtowi.

Drugą część zebrania stanowiły sprawy bieżące nurtujące mieszkańców. Najważniejszym i najgorętszym tematem tej części była infrastruktura drogowa. Mieszkańcy pytali wójta, o to kiedy rozpocznie się, i rzecz jasna zakończy budowa drugiej części drogi asfaltowej Młynki - Osowo Leśne (centrum), a także o termin położenia nowej nawierzchni asfaltowej na drodze powiatowej zaczynając od tablicy z nazwą miejscowości z kierunku od Borzechowa aż do stadionu przy dawnej Szkole Podstawowej. "To oburzające. Czujemy się gorsi, pominięci. Wstydzimy się tej drogi ... Panie Wójcie, dlaczego nie mamy nowego asfaltu przez wieś?" - pytała dociekliwie pani Zofia, a zgromadzeni na sali mieszkańcy jej wtórowali i wskazywali, że w innych wsiach w gminie nie ma takiego problemu. Mieszkańcy wskazywali też na problem zwężonej w kilku miejscach drogi powiatowej 2704G i pytali o możliwości jej poszerzenia. Wójt odpowiedział, że doskonale zna problem i jest bardzo zdeterminowany, aby go rozwiązać jeszcze w tej kadencji. "Obiecuję, że w przyszłym roku droga będzie gotowa" - spuentował wójt. Dodajmy, że sprawa nie jest dość prosta, bo droga należy do Zarządu Dróg Powiatowych, z którym Urząd Gminy sukcesywnie prowadzi rozmowy w celu znalezienia najlepszego konsensusu. Ponadto część mieszkańców jest gotowa "oddać" kawałek swojej posesji, aby można było poszerzyć jezdnię. Do tej grupy należy np. pan Jan, który zaznacza, że część jego sąsiadów nie chce nawet o tym słyszeć i że prawdopodobnie chodzi o pieniądze.

Mniej kontrowersji spowodowała przebudowa drogi gminnej nr 226019G i położenie na niej nawierzchni asfaltowej o łącznej długości 2055 km. Po uzyskaniu już wszystkich wymaganych zgód i pozwoleń, m.in. gdzie Starosta Starogardzki udzielił Gminie Lubichowo pozwolenia na przebudowę drogi gminnej, czas teraz tylko na ogłoszenie przetargu w tej sprawie i wyłonienie firmy, która wkroczy ochoczo i z zapałem na teren budowy. Koszt tej inwestycji szacowany jest przez Wójta na około 3 miliony złotych i w połowie pochodzi z programu przebudowy dróg lokalnych (dawna pot. nazwa "Schetynówka"), a druga część zostanie pokryta z budżetu gminy.

Podczas zebrania poruszono też tematy wywozu odpadów komunalnych z terenu Osowa Leśnego oraz kwestię modernizacji linii elektrycznej na osiedlu Plony. Na zakończenie sołtys podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił zebranych na drobny poczęstunek.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ